Dzisiaj jest 30 marca 2017
PK 1/2013

;

Międzyreligijne spotkanie

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się 26 stycznia spotkanie przedstawicieli wspólnot religijnych obecnych w Polsce z Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą. Tradycyjnie na początku roku Para Prezydencka zaprasza duchownych różnych wyznań, by wzajemnie złożyć sobie życzenia. W wygłaszanych przy tej okazji przemówieniach wiele miejsca poświęcono potrzebie obniżenia temperatury sporu politycznego, który nie pozostaje bez wpływu na społeczeństwo.

 Zwracając się do zgromadzonych w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda podkreślił, że spotkanie jest „wielkim znakiem wspólnoty ludzi wierzących”. Jak zauważył prezydent niedawno obchodziliśmy w naszym kraju Dzień Judaizmu, 25 stycznia zakończył się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, a 26 stycznia przypadał Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Andrzej Duda przypomniał swoją niedawną podróż do Ziemi Świętej, gdzie wraz z żoną miał okazję dotknięcia najświętszych dla chrześcijan, wyznawców judaizmu oraz islamu miejsc. „To było dla nas ogromne przeżycie” – przyznał prezydent. Jak zauważył tego typu spotkania ukazują, że w wielu punktach różne wspólnoty religijne mają wspólne wartości, a dialog między religiami nie jest w Polsce pustosłowiem, ale czymś co trwa, łączy, „co w naszym kraju o tak długiej historii wielu religii istniejących obok siebie jest czymś niezmiernie ważnym”. „Mamy w Polsce wielką tradycję ekumeniczną, setki lat, gdy różne religie wpływały na to, co nazywamy polską mentalnością, naszą tożsamością, także naszą kulturą” – mówił prezydent i dziękował, że duchowni poszczególnych wspólnot służą ludziom wierzącym w naszym kraju.

Podczas spotkania Prymas Polski abp Wojciech Polak zaprosił Prezydenta RP na uroczystości 600-lecia prymasostwa w Polsce, które odbędą się w kwietniu w Gnieźnie. Podarował także Andrzejowi Dudzie publikację nt. godności i uprawnień prymasowskich arcybiskupa gnieźnieńskiego.

 

za KAI
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP, KEP