Dzisiaj jest 17 stycznia 2017
PK 1/2013

;

Aktualności

Abp Wojciech Polak gości u rodaków w Kopenhadze. Duszpasterska wizyta związana jest m.in. z dziękczynieniem tamtejszej Polonii za minioną 1050. rocznicę Chrztu Polski. 

Abp Wojciech Polak spotkał się z podopiecznymi Stowarzyszenia „DOM”, które prowadzi w Gnieźnie dwa schroniska pomagające wyjść z bezdomności. "To miejsca nadziei" - mówił Prymas. 

Prymas podczas Orszaku Trzech Króli: w twarzach mędrców ze Wschodu widzimy twarze wszystkich tych, którzy dzisiaj przychodzą do Jezusa, zwłaszcza tych, którzy uciekają przed wojną. 

„Betlejem jest tutaj, w każdym z was” – mówił do wychowanków Domu Dziecka w Kołdrąbiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski odwiedził „Słoneczną Przystań” z opłatkiem i życzeniami.  

„Światło, które jest w nas, nie może być ukryte. Każda i każdy z nas, na mocy chrztu świętego, jest powołany i wezwany, aby słowem i świadectwem życia oświecać kroki braci”.

„Mamy dziś do czynienia z kulturą, która ubóstwia młodość. Paradoksalnie jednak nie odpowiada temu realne przemyślenie i przygotowanie społecznej przestrzeni dla młodych”. 

"Niech ten rok przypomni nam o sile miłości i prawdy. Niech pozwoli doświadczyć jej w naszych sercach i w naszych rodzinach, w naszym życiu osobistym, kościelnym i społecznym".

Wizyta papieża Franciszka, 1050. rocznica Chrztu Polski oraz Światowe Dni Młodzieży to zdaniem abp. Wojciecha Polaka najważniejsze wydarzenia mijającego roku w Kościele w Polsce. 

„Nie wolno nam ze strachu czy wstrętu odwracać oczu od ludzkiej biedy. Nasz Bóg, bliski i konkretny, uczy nas czegoś innego. Uczy nas spotkania Go w głodnym, spragnionym, uchodźcy”.

"Ludzie, którzy się z Boga narodzili będą innych traktować jak braci. Nie zamkną swych serc i uszu na wołających o pomoc, nawet jeśli dobrze wiedzą, że za tym wołaniem iść będą wyrzeczenia".

„Bóg nie przychodzi ze względu na to, co posiadamy, ani do tego, co mamy w kieszeniach. Bóg przychodzi do nas, do naszego serca i chce, byśmy Go przyjęli i zanieśli innym”.

"Bóg ma moc przemienić ludzką słabość w siłę, uzdrowić i uleczyć to, co jest zainfekowane pogardą i egoizmem, oczyścić i pojednać wszystko, co naznaczone podziałami i rozłamem".

„Właśnie tutaj, w miejscu naznaczonym cierpieniem i chorobą, dzieje się Boże Narodzenie. W tych twarzach, w wyciągniętych dłoniach, na szpitalnych łóżkach znajdziecie przychodzącego Jezusa”.

Trochę wcześniej niż zwykle... W poniedziałkowy wieczór betlejemski żłóbek, jeszcze bez Dzieciątka, otworzył z dziećmi Prymas Polski zapraszając, by odwiedziły go także w święta.